1. Základom systému je Microsoft flight simulator 2020 Premium edition, ktorý je použitý na tvorbu fotorealistickej scenérie celého sveta s rozlíšením 5760 x 1080 bodov na palec.
2. Ďalším potrebným softwérom, bez ktorého by nešlo vytvoriť simulátor 777 je model lietadla Boeing 777 300ER, ktorý je nainštalovaný do MSFS. Žiaľ neexistuje v dnešnej dobe žiadna iná alternatíva, ako model 77W od negatívne preslávenej firmy Captain Sim, ktorý je vlastne model upravenej 747 z ponuky Asobo, ktorý je integrovaný priamo v MSFS, takže navonok to vyzerá ako 777, ale v rámci MSFS sa chová ako 747. Mal by vyjsť kvalitný model od PMDG, no ten nebudem môcť použiť, nakoľko ten model nebude mať zapisovateľné offsety, ktoré sú nevyhnutné pre funkčnosť simulátora. Takže musím ostať pri Captain Sim-e. (pozn. mnohí tvrdia, že v MSFS nie je možné "vypnúť", odstrániť z obrazu scenérie panel lietadla, čo by bolo pre projekt simulátora katastrofa, ale opak je pravdou, ide to a mám to tak aj spravené)
3. Nasleduje softwér, ktorý je oproti všetkým ostatným srdcom simulátora, je kompletný softwerový systém Boeingu 777 od firmy Sim-Avionics. Našťastie tento systém je nadradený modelu v MSFS, týmpádom sa moja 777 chová ako 777, nie ako Asobo 747, pretože Sim-Avionics preberá vlastnosti modelu 777. Sim-Avionics obsahuje v prvom rade SERVER, ktorý beží na počítači, na ktorom je spustený MSFS, ostatné veci môžu bežať na externých počítačoch a to kompletný systém overheadu, všetky prístroje na paneli, PFD, ND, EFIS, EICAS, CDU, radar počasia - WX radar, kapitánsku aj kopilotovú stranu, zvukové výstupy hlásení, motorov, okolitých zvukov a kompletný systém autopilota. Dnes už nie je možné Sim-Avionics zakúpiť na domáce použitie. Bola asi iba otázka času, kedy sa tento úžasný systém stane čisto profesionálnou platformou a stalo sa. Dnes je dostupný už iba ako profesionálny systém a distribuje to so svojimi kompletnými PRO simulátormi kanadská firma Flightdecksolutions. Mal som šťastie, že som tento soft objavil a zaobstaral ešte vtedy, kedy sa dalo.
4. Nasledujúci nevyhnutný softwér, bez ktorého nie je defacto možné simulátor postaviť, je FSUIPC. Je to soft, ktorý umožňuje komunikáciu vo vnútri MSFS s okolitým softwérom a hardwérom. Pomocou svojho rozšírenia WIDEFS je možnosť tento softwér a hardwér pripájať na externých počítačoch, na ktorých nebeží MSFS.
5. Ďalší, vzhľadom k použitému hardwéru Arduino, nevyhnutný softwér je MOBIFLIGHT. Toto je prvý soft, ktorý nie je platený, ale chlapi si zaslúžia podporu, pretože je to geniálna vec. Ako som spomínal, PMDG model, ktorý ba mal tento rok vyjsť, nemá zapisovateľné OFFSET-y. A presne na zápis a čítanie z offsetov a spojenie s hardwérom slúži Mobiflight. Je to soft, v ktorom sa dajú naprogramovať jednotlivé funkcie, ktoré prebiehajú v simulátore cez FSUIPC offsety, čiže údaje v pamäti MSFS, ktoré sú následne posielané do hardwéru ARDUINO. Viem, nie je to moc pochopiteľne napísané, ale v skratke ak chcem v simulátore použiť namiesto myši na obrazovke skutočný, hmatateľný hardwér napr. ovládania svetiel na overheade, tak musím túto funkciu vytiahnuť pomocou FSUIPC, potom musím nejaký prepínač svetiel nainštalovať do panelu nad hlavou, spojiť tento prepínač káblikom s nejakým vstupom dosky ARDUINO a nakoniec v MOBIFLIGHT naprogramovať čo sa má stať pri prepnutí tohoto prepínača. Čiže zapnutie napr. pristávacích svetiel nemusíme robiť kliknutím myšou na obrazovke overheadu, ale prepnem prepínač, pričom príde signál do dosky ARDUINO, v softe MOBIFLIGHT sa pošle príkaz do danej pamäte offsetu FSUIPC a vo vnútri modelu v MSFS sa zapnú pristávacie svetlá. Čiže nastal zápis do FSUIPC offsetu. V opačnom poradí sa potom jedná o čítanie z Offsetu.
6. Vzhľadom k tomu, že lietam ONLINE cez sieť IVAO, je pre tento účel, resp. pre možnosť pripojiť sa do siete nevyhnutný klientský softwér Ivao, tzv. ALTITUDE. Vďaka tomuto klientovi sa dá pripojiť do siete IVAO a lietať ONLINE. ALTITUDE obsahuje samostatného klienta, ktorý môže byť nainštalovaný na hociakom extérnom počítači, na ktorom nebeží MSFS. Zároveň obsahuje IVAO Pilot CORE, ktoré sa nainštaluje v počítači, v ktorom beží MSFS. Samozrejme potrebná je registrácia (bezplatná) ako aj oboznámenie sa s podmienkami a ich dodržiavanie. V neposlednom rade je potrebné k tomu mať aj nejaké tie vedomosti, ktorých naštudovanie je potrebné a umožnené priamo cez stránky siete IVAO.
7. Nasledujúci softwér je FSACARS. Je to neplatená utilitka, ktorú používam na získanie presného množstva spotrebovaného paliva, ktoré musím presne reportovať po skončení letu v rámci virtuálnej leteckej spoločnosti KLM-VA , pre ktorú lietam pod volačkou KLM071. FSACARS zhromažďuje viacero údajov, ale ja používam iba údaj o skutočnej spotrebe paliva.
8. Ďalší softwér, ktorý už nie je nevyhnutný, no pokiaľ chcete zažiť maximum reality, čo ja chcem, je FSREALISTIC PRO MSFS. Táto utilitka pridáva do simulátora realitu v tvare zvukov ľudí okolo kokpitu, hlasy cestujúcich, vibrácie motorov, nakláňanie sa trupu lietadla pri nakladaní, boardingu, zvuky bŕzd, atď., atď., je to ho veľa. Veľmi užitočná a skvelá vecička.
9. Nasledujúci soft, ktorý mám nainštalovaný taktiež nie je nevyhnutný, no posúva realitu ešte vyššie a je to SELF LOADING CARGO. Tento softík pridáva cestujúcich, simuluje ich nastupovanie, vystupovanie v reálnom čase s reálnymi hmotnosťami, ich menný zoznam, pridáva pozemný personál vrátane riadenia vytláčania - PUSHBACK-u, palubný personál, vrátane komunikácie s týmito zložkami, rozloženie sedadiel, nastavenie a realizácia poskytovania služieb, nakladanie a vykladanie tovaru a batožiny, atď., atď. Zároveň skenuje a ukladá celý váš let vrátane bodovania všetkého, čo kapitán musí vykonať, čo ukladá do vášho profilu. Veľmi dobrá, motivačná a realistická vec. Doporučujem.
10. LRM (Landing rate monitor) je ďalšia skvelá, neplatená vecička, ktorá skenuje kvalitu pristátia, konkrétne rýchlosť dosadu na dráhu, ktorú zapisuje do vášho profilu. Tiež veľmi dobré na trénovanie kvality pristátia. Zároveň obsahuje možnosť vyžiadania si počasia na konkrétnom letisku ako aj online mapu vášho letu - FSHUB. Sledovanie letu cez FSHUB na stránke je práve vďaka tomuto softwéru.
11. Ďalším, v mojom prípade nevyhnutným softwérom je utilitka s názvom AntiMicro. Využitie tejto skvelej free vecičky je nasledovné: počas poletovania na sieti IVAO je potrebné s riadiacimi letovej prevádzky komunikovať hlasom. Používam na to kvalitné letecké slúchadlá s mikrofónom. Na zrealizovanie možnosti komunikácie sa používajú už vyššie opisované časti softu Altitude, ktorý má dve časti. V klientskom softe sa nastavuje klávesa, ktorá sa použije na vysielanie na frekvencii, tzv. PTT (push to talk - stlač a rozprávaj) tlačítko. Môj klientský soft beží na separátnom notebooku pripojenom k systému cez Wifi a samostatné tlačítko PTT mám fyzicky vytvorené a umiestnené na tzv. "baranoch" - YOKE, čiže na riadení krídielok a výškovky. Ako už názov PTT hovorí, komunikácia prebieha v simplexnom režime, čiže stlačím - rozprávam, pustím - počúvam. Takže klávesu na túto činnosť mám nastavenú na samostatnom, externom notebooku, kde beží klientský soft a tlačítko, ktoré na PTT používam, aby som nemusel nepohodlne stláčať klávesu na samostatnom notebooku, mám umiestnené na "baranoch". A na spojenie týchto dvoch komponentom slúži práve AntiMicro. V tejto utilitke, ktorá beží na PC, na ktorom beží MSFS, si k priradenému digitálnemu vstupu napr. zo starého gamepadu (ja som použil starý gamepad, ktorý som rozobral a na jeden vstup som prispájkoval dva kábliky, ktoré som vyviedol do "baranov" do tlačítka PTT) priradíme, namapujeme klávesu z klávesnice. V mojom prípade klávesu na klávesnici externého notebooku, ktorá slúži v klientskom softwéri ako tlačítko PTT. Takže vo konečnom dôsledku po namapovaní ak stlačím na "baranoch" tlačítko PTT, tak sa v klientskom softwéri na separátnom notebooku stlačí klávesa slúžiaca v klientskom softwéri ako PTT. Geniálna, neplatená vecička.
12. Nasledujúci softwér, ktorý používam, je platená vec na vytvorenie absolútne realistického a dokonalého meteorologického prostredia v rámci MSFS, reálne, skutočné počasie úplne so všetkým, čo sa môže vyskytnúť. Niečo fantastické, úžasné. Prerába aj scenériu podľa reálneho stavu miesta, na ktorom sa nachádzate. Napr. ak na danom letisku je 10 cm snehu a sneží, tak tento soft prepracuje grafiku a plocha, ktorá bola bez snehu je zrazu zasnežená. Týmto softwérom je, ako som už spomínal, platená vec s názvom REX Weather Force.